Skip to Content

نكاتي درباره سریال قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری

  • strict warning: Non-static method cmfcCalendar::factory() should not be called statically in /home/haranak/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module on line 221.
  • strict warning: Declaration of cmfcCalendarV1Iranian::infoArrayToTimestamp() should be compatible with cmfcCalendarV1::infoArrayToTimestamp() in /home/haranak/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarSystems/iranian.class.inc.php on line 0.
  • strict warning: Non-static method cmfcCalendar::factory() should not be called statically in /home/haranak/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module on line 221.
  • strict warning: Non-static method cmfcCalendar::factory() should not be called statically in /home/haranak/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module on line 221.
  • strict warning: Declaration of views_handler_argument_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_argument::init(&$view, $options) in /home/haranak/public_html/sites/all/modules/views-6.x-2.12/views/handlers/views_handler_argument_many_to_one.inc on line 0.

نكاتي درباره سریال قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری

این روزها خانواده های ایرانی  با رعایت کپی رایت وبا نصایح مشفقانه  مهران مدیری "اگربرادرتان هم خواست ندهید وبگوئید برو از بقالی بخر .."پای تماشای سریال قهوه تلخ نشسته اند . من هم به اتفاق خانواده تا قسمت بیست و یکم  سریال  را دیده ام یعنی سری مجموعه هفتم  .نکاتی را در حین  تماشای سریال قهوه تلخ یادداشت کرده ام که به آنها اشاره می کنم .

– با اینکه تز " باهم بخندیم و به هم نخندیم " مورد قبول همگان  است .هیچ کار طنزی نمی تواند ادعاکند که هنر"باهم خندیدن"و"نه به هم خندیدن " را رعایت کرده است . سریال قهوه تلخ نیز از این قاعده مستثنی نیست

-  قهوه تلخ نوعی شادابی و سرزندگی را به شبکه های خانوادگی آورده که درنوع خود تحول واقدام خوبی است .ریسک واعتماد مهران مدیری  دراین مورد بخصوص ستودنی است

-  لباس ها و سرو وضع  بازیگران باتوجه به بازه زمانی  آن – حدودا دویست سال-  تناسب  ندارد. لباس ها وسر و وضع ها بیشتر به صد سال اخیر برمی گردد.

- برخلاف سریالهای طنز مهران مدیری از قبیل (برره ، مردهزارچهره ،مرد دوهزارچهره و... )که بیشتر نقد مردم است.سریال قهوه تلخ  نقد حاکمان است .حاکمان بخشی از تاریخ ایران که ادعا می شود که معلوم نیست.  سال 1201سال انتقال قدرت بین دو دولت درحال فروپاشی زندیه به قاجاریه است .این که ایران درسال 1201فاقد قدرت بوده ؟ جای تحقیق و تفحص دارد؟


-  درقهوه تلخ چیزی که بیش از حد نمود دارد اغراق دررفتار وسکنات بازیگران است ولودگی جای آنرا می گیرد . باور پذیری  واستناد کردن  رفتارها به دوره زمانی مورد ادعای سریال  مشکل است.

- نگاه قهوه تلخ به مقوله زن درخور توجه است . غیراز بانوی اول (بازی خوب ملیکا عبدالرزاقی ) زنان دربارهمه اندرونی ، چارچوبی ، فاقد شعور وحد انتظار و آمالشان به دنیا آوردن فرزند پسر برای پادشاه – جهانگیزخان دولو – است .

- تحقیر زنان دربار نیز درسریال  قهوه تلخ مشهود است .با ورود کاترین همسر روسی جهانگیرشاه سایر زنان ازجمله بانوی اول اعتبار واحترام خویش را ازدست می دهند .پادشاه نگاهش به کاترین است . کاترین خارجی مسلک  نیز با پوشش خاص خود ، نحوه غذا خوردن و استفاده از عطر، زنان دربار را به سخره می گیرد از اینکه آنها حتی با دست غذا می خورند وباچنگال وقاشق آشنایی ندارند موردشماتت قرار می گیرند .

-  عناوین بازیگران که با نامهای ( بلد الملک ، بیخودی الملک ، شکوفه ، دامبوالملک ،...)با اسامی تاریخی موردادعا همخوانی ندارد ونوعی شتابزدگی درانتخاب نام افراد دیده می شود . دراین بین شکوفه باتوجه به اینکه نام جلاد را یدک می کشد .نام بی مسمایی است

-  مستشارالملک با کاراکتر خاصی که دارد . روشنفکر ی است که دربین تمامی جریان ها و جناح ها درحرکت است آنچنانکه انتظار می رود .ارج وقرب واقعی  ندارد . برخلاف انتظار  فوت کردن چای جهانگیرشاه ، برطرف کردن خارش بدنش وگرم کردن جای خواب پادشاه و.... شغل اوشده است . سریال مدام تاکید می کند . گرچه دربرهه های زمانی تاریخ ایران افرادی مثل بزرگمهر، امیر کبیر و.... به عنوان مردان و وزیران آگاه  و دلسوز حضور داشته اند اما به علت انجماد حاکم بر فضای دربار همگی  آنها درک نشده اند و بدینوسیله معرض وتهدید وقتل.... قرار گرفته اند .

-  زل زدن سیامک انصاری به دوربین که اوج تعجب و مبهوت شدگی  اورا نشان می دهد از جنبه دیگری نیز قابل تفسیر است . او به عنوان تاریخ شناسی که از دویست سال بعد وارد گذشته تاریخی مورد علاقه اش  شده است. بعضی رفتارهاوتصمیمات  درباریان  را برنمی تابد .بی اندازه مبهوت می شود .اگر درست به قضاوت بنشینیم. بعضی رفتارها وتصمیم گیریها  براساس معیارهای پذیرفته آن روز گار اتخاذ شده که امری رایج بوده است .تعجب مستشارالملک به دلیل قرار گرفتن دریک آگاهی فرازمانی است . نه زبدگی و هوش سرشارش. اوهم اگر درآن دوره بود مرتکب آن اشتباهات نیز می شد . چه اینکه هرانسانی محصول برایند فکری زمان خویش است .

- شخصیتهای پیر پرابرو ، مانند باباشاه ، هراتفاق معمولی هم که اتفاق می افتد با سوالات کی بود ؟ چی گفت ؟ چی بود ؟ و..... فضای نا امنی بیش از حد را درسریال تداعی می کند .که اغراق و غلو درآن بیداد می کند .

-  جناح بندیهای داخل دربار نیز درخورتامل و تعمق است .وزیر اعظم به همراه همسر و پدر و فرزند وطرفدارانش به دنبال تصاحب قدرت هستند .فراهم کردن مقدمات ازدواج بیخودی الملک با دختر فرنگ رفته پادشاه و مشاوره های مستشارالملک به بیخودی الملک  . ازجمله اقدامات آنهاست که درسریال مکررا نشان داده می شود .درمقابل فخرتاج-  همسر پادشاه - به همراه سایر درباریان برای  تصاحب تاج وتخت  نیزدر تلاش  هستند .

-  نوشتن تاریخ و حوادث دربار بوسیله  جوان تاریخ  نگار نیز بر انحرافات ثبت وقایع تاریخی توسط افراد ذی نفوذ دربار  صحه می گذارد .درسریال می بینیم  حادثه زلزله که از پیش بینی های مستشارالملک بود  چگونه ثبت و ضبط می شود .وملاک تاریخ آن دوره قرار می گیرد .

- فضای حاکم بر سریال قهوه تلخ فضای مسمومی است . ریختن سم داخل غذا توسط درباریان علیه همدیگر  . تهمت زدن به همدیگر ، تضاد و رقابت ناسالم افراد درتصاحب منافع ومطامع خویش  ...ازجمله مصادیق آن است . که هرگونه اصلاح را برنمی تابد .وتبدیل به یک فرهنگ رفتاری شده است . طوری که گر نشوی رسوا همرنگ جماعت شو ؟

- خود عنوان سریال"قهوه  تلخ " خوب انتخاب شده است . قهوه تلخ به معنای تجربه کردن گذشته و بازگشت به گذشته تاریخی است . همانطورکه قهوه تلخ ، مزه تلخش ناگوار است . تجربه کردن والگو قراردن بعضی دروه های تاریخی نیز منجربه شکست می شود که حتی راه بازگشتی ندارد . همچنانکه درسریال می بینیم مستشارالملک بارها خواسته است به دوره تاریخی خود باز گردد ولی امکان بازگشت برایش میسرومهیا نیست . بقول معوف آزموده را آزمودن خطاست

- آیا وجه طنز  سریال قهوه تلخ ، بروجه تاریخی اش غلبه دارد یا بالعکس وجه تاریخی اش بر طنزش رجحان دارد . باتوجه به طیف مخاطبان و بینندگان سریال قهوه تلخ دراین روزها  به نظر می رسد جوانان ونوجوانان وجه طنزش را بیشتر توجه می کنند ومی پسندند . و افراد بزرگسال بیشتربه به جنبه تاریخی واشتباهات وعبرت آموزی اش توجه می کنند . که درهر دو صورت مخاطبان خودرا راضی نگه می دارد.

- سریال قهوه تلخ کمی بی هدف به نظر می رسد پرداختن به حواشی و جریانات داخل دربار نمی دانم سریال را روزهای آینده به کجا خواهد برد .

- ظهور مهران مدیری در نقش بلوتوث کبیر که شاهزاده متواری از یونان می باشد برجذابیت سریال افزوده و اعتماد درباریان به او وتحت تاثیر قرارگرفتن کلام سحر آمیزش توسط اطرافیان  وازطرفی  نقشه وتوطئه ها  برای قتل وازبین بردن او به نظر می رسد که سریال قهوه تلخ را در روزهای آتی دیدنی تر کند .